Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap


Klubbmästerskap kör vi ibland för att se vem som är vassast. Vi har inga stående datum för detta utan information om klubbmästerskap kommer på hemsidan ett tag innan tävlingen.

 

Rullskidor KM 2016-09-27 på P4 (24 deltagare)

Kort (ca 500m)
Magdalena Tallbacka U
Alfred Nilsson U
Vilma Fröidstedt U

Mellan (ca 1500m)
Carl Björk U
Hjalmar Anderberg U
Vera Hoffstedt Sandelin U
Beata Åkerström U
Klara Alvarsson U
Elof Fröidstedt U

Lång (ca 3,3km)
Micke Svensson H
Linus Jernbom H
Jörgen Andersson H
Sammy Tanhua H
Markus Björk H
Daniel Alvarsson H
Stefan Sandelin H
Marcus J (blivande medlem) H
Ludvig Anderberg U
Lina Björk U
Thea Tanhua U
Melker Åkerström U
Helmer Tallbacka U
Magnus Danielsson U
Matilda Hoffstedt D

----------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap löpning Strupen Upp 16/8 2016

Fredrik Ousbäck IFK Skövde SK 5.43
Tomas Hellden IFK Skövde SK 6.26
Harald Östensen IFK Skövde SK 6.37
Nils Nordlander IFK Skövde SK 6.42
Daniel Alvarsson IFK Skövde SK 6.50
Jonas Källerman IFK Skövde SK 7.01
Niklas Solsjö IFK Skövde SK 7.19
Helmer Tallbacka IFK Skövde SK 7.22 U
Ludvig Anderberg IFK Skövde SK 7.24 U
Marcus Björk IFK Skövde SK 7.59
Carl Björk IFK Skövde SK 8.10 U
Mattias Rygert IFK Skövde SK 8.28
Lina Björk IFK Skövde SK 8.44 U
Krister Nyman IFK Skövde SK 8.45
Hjalmar Anderberg IFK Skövde SK 8.50 U
Jesper Nyman IFK Skövde SK 8.51
Magdalena Tallbacka IFK Skövde SK 9.18 U
Gustav Ramsin IFK Skövde SK 9.31 U
Johanna Tallbacka IFK Skövde SK 9.59 D
Håkan Bergsten IFK Skövde FIK 10.02
Petra Björk IFK Skövde SK 10.21 D
Melker Alvarsson IFK Skövde SK 18.34 U
Malte Alvarsson IFK Skövde SK 18.38 U
Martina Alvarsson IFK Skövde SK 18.38 D

------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap, skidor 15 mars 2016

Barn 0-12 år, yttervarv konstsnöspåret

  1. Carl Björk
  2. Melker Åkerström
  3. Alma Sandelin
  4. Hjalmar Anderberg
  5. Måns Åkerlind
  6. Magdalena Tallbacka
  7. Gustav Ramsin
  8. Melker Alvarsson
  9. Malte Alvarsson
  10. Arvid Frykenmo
  11. Klara Alvarsson
  12. Liv-Elisa Wallskog
  13. Beata Åkerström (råkade åka fel väg)
  14. Hampus Sahlén (råkade åka fel väg)

Ungdomar 13-16 år, 1 varv på konstsnöspåret (startade tills.med de vuxna)

  1. Edvin Quist Weghagen (2:a totalt)
  2. Harald Östensen (3:a totalt)
  3. Ludvig Anderberg (13:e totalt)
  4. Jesper Nyman (17:e totalt)
  5. Helmer Tallbacka (18:e totalt)
  6. Anton Rönnkvist (19:e totalt)

 Vuxna, herrar, 1 varv på konstsnöspåret  (startade tills.med ungdomar 13-16)

  1. Fredrik Skaremyr
  2. Thomas Helldén (4:a totalt)
  3. Linus Jernbom (5:a totalt)
  4. Mattias Carelander (6:a totalt)
  5. Jonas Källerman (7:a totalt)
  6. Peter Dartman (8:a totalt)
  7. Daniel Johansson (9:a totalt)
  8. Magnus Ramsin (10:a totalt)
  9. Marcus Björk (11:a totalt)
  10. Krister Nyman (14:e totalt)
  11. Mattias Rygert (16:e totalt)
  12. Magnus Danielsson (21:a totalt)

Vuxna damer, 1 varv på konstsnöspåret (startade tills.med ungdomar 13-16)

  1. Lubov Popeshina (12:a totalt)
  2. Maria Sahlén (15:e totalt)
  3. Petra Björk (20:e totalt)
  4. Martina Alvarsson (22:a totalt)
  5. Johanna Tallbacka (23:a totalt)
  6. Emma Nyman (24:a totalt)

 ----------------------------------------------------------------------------------------------

KM Rullskidor 5km på P4 2015-09-18

1. Micke S

2. F. Skaremyr
3. Harald
4. Edvin
5. Daniel P (utom tävlan)
6. Jörgen Andersson
7. Stefan Sandelin
8. Marcus Björk
9. Ludvig A
10. Carl Björk
11. Lina Björk
12. Stein Ö
13. Petra Björk
14. Melker Å
15. Jesper N
16. Hjalmar A
17. Helmer T
18. Anton R
19. Alma S
20. Magdalena T
21. Vera S
22. Melker A
23. Gustav R

 Strupen Upp (Löpning) 2015-08-11

 Fredrik Ousbäck 5.43

Johan Lennartsson 6.09
Edvin Qvist 6.29
Harald Östensen 6.35
Nils Nordlander 6.40
Daniel Alvarsson 6.41
Johan Stridsborg 6.51
Niklas Solsjö 6.57
Jonas Källerman 7.01
Marcus Björk 7.58
Helmer Tallbacka 7.59
Ludwig Anderberg 8.06
Andrew Lawrensson 8.10
Carl Björk 8.13
Adam Birath 8.14
Jörgen Andersson 8.16
Mattias Rygert 8.37
Lina Björk 8.57
Hjalmar Anderberg 9.15
Petra Björk 9.52
Stefan Qvist 11.02
Magdalena Tallbacka 13.02
Johanna Tallbacka 13.02

 --------------------------------------------------------------------------------------------

KM Rullskidor 2014-09-28

14 km rullskidor (klassiskt, 2:or, Öglunda-Varnhem-Eggby-Öglunda)

 

1:a Mikael Svensson   32:08

2:a Fredrik Ousbäck   32.14

3:a Emil Svensson     32:56

4:a David Olofsson    35.57

5:a Johan Lennartsson 37.14

6:a Marcus Carlsson    37.33

7:a Fredrik Skaremyr   37.38

8:a Daniel Persson      44.43

9:a Edvin Quist Weghagen  45.05

10:a Daniel Johansson    46.06

11:a Mattias Fröidstedt Rygert 48.16

12:a Ludvig Anderberg    1.00.30

 

Inga tjejer med 2014 och bara två ungdomar i olika åldrar, (Edvin o Ludvig som fick köra mot de vuxna)

 Strupen Upp 2014

I samband med att friidrotten arrangerade Strupen Upp, passade vi på med ett KM på Strupen Upp, följande blev resultatet. 

Fredrik Ousbäck 5.35 (1)
Nils Nordlander 6.27 (6)
Mikael Svensson 6.29 (7)
Daniel Alvarsson 6.44 (10)...
Niklas Solsjö 7.02 (14)
Harlad Ostensen 7.11 (18)
Fredrik Skaremyr 7.15 (19)
Mattias Rygert 7.57 (30)
Jörgen Andersson 8.14 (36)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap Skidor 2011

IFK Skövde SK: Klubbmästerskap 2011 ägde rum i ett ymnigt snöfall i strålkastarljuset på Billingens skidstadion. Det var svårvallat, men det dök ändå upp hela 26 stycken tävlingssugna IFK:are. Publiken var också större än förra året och bidrog till gemenskapen. Sträckorna anpassades efter föret och kortades ner för både dam- och herrklass. Ett fall direkt i starten var det mest dramatiska som skedde under denna tävling! Efteråt bjöds det på fika och gemytlig anda i goda skidvänners lag i IFK-stugan.

Resultat

Herrar 4 km

Dan M

Johan M

Johan L

Mikael S

Steinar M

Jonas E

Joakim F

Alberto M

Ola Å

P-O L

Gert T

Damer 2,5 km

Lubov P

Emelie L

Helena M

Karin A

Ewa F

Flickor 2,5 km

Josefin

Ida

Johanna

Pojkar 2,5 km

Edvin

Oskar

Jakob  

Mix 1,5 km

Malin

Johan

Melker

Ludvig 

Tack alla som deltog och bidrog till en mycket trevlig kväll!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap Skidor 2010

Förhållandena var perfekta om än något svårvallat pga det något mildare vädret. 21 åkare mötte upp för att delta i årets klubbmästerskap och stämningen och humöret var på topp!

Det blev inte helt oväntat Patrik Johansson som segrade i herrklassen och Matilda Wilsson i damklassen. Den största överraskningen var grenen som låg tvärs över spåret efter ca 2,9 km. Inte lätt att väja med mjölksyran sprutande ur öronen!

Eftersom detta var den klart viktigaste och mest prestigefyllda tävlingen under säsongen var det enbart placering och ingen tid som räknades:  

RESULTAT

HERRAR 8 km

1 Patrik Johansson

2 Mikael Svensson

3 Daniel Alvarsson

4 Johan Lennartsson

5 Jonas Ellneskog

6 Mattias Rygert

7 Björn Furhoff

8 Kari Ruuskanen

9 Gert Thorold

DAMER 4 km

1 Matilda Wilsson

2 Sofia Fröidstedt

3 Anna Ljungberg

4 Lena Johansson

5 Ewa Furhoff

UNGDOM 13-16 DAMER 2,5 km

1 Josefin Ellneskog

2 Linnea Bogren

3 Victoria Furhoff

UNGDOM 0-12 HERRAR 1,5 km

1 Per Hedman

2 Carl Holmberg

3 Olle Hedman

UNGDOM 0-12 DAMER 1,5 km

1 Ida Olsson

Uppdaterad: 28 SEP 2016 07:45 Skribent: Mattias Fröidstedt Rygert

ifk_bli_medlem 


  info integritet

 

Huvudsponsorer

LogoCementa

 

Stödsponsorer:

  

 

 

 

Veckans besökare  

Totalt antal besökare  

 

Postadress:
IFK Skövde SK - Skidor
Magnus Ramsin, Ödegårdsvägen 14
53273 Varnhem

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info