Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap


Rullskidor KM 2016-09-27 på P4 (24 deltagare)
Kort (ca 500m)
Magdalena Tallbacka U
Alfred Nilsson U
Vilma Fröidstedt U

Mellan (ca 1500m)
Carl Björk U
Hjalmar Anderberg U
Vera Hoffstedt Sandelin U
Beata Åkerström U
Klara Alvarsson U
Elof Fröidstedt U

Lång (ca 3,3km)
Micke Svensson H
Linus Jernbom H
Jörgen Andersson H
Sammy Tanhua H
Markus Björk H
Daniel Alvarsson H
Stefan Sandelin H
Marcus J (blivande medlem) H
Ludvig Anderberg U
Lina Björk U
Thea Tanhua U
Melker Åkerström U
Helmer Tallbacka U
Magnus Danielsson U
Matilda Hoffstedt D

----------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap löpning Strupen Upp 16/8 2016

Fredrik Ousbäck IFK Skövde SK 5.43
Tomas Hellden IFK Skövde SK 6.26
Harald Östensen IFK Skövde SK 6.37
Nils Nordlander IFK Skövde SK 6.42
Daniel Alvarsson IFK Skövde SK 6.50
Jonas Källerman IFK Skövde SK 7.01
Niklas Solsjö IFK Skövde SK 7.19
Helmer Tallbacka IFK Skövde SK 7.22 U
Ludvig Anderberg IFK Skövde SK 7.24 U
Marcus Björk IFK Skövde SK 7.59
Carl Björk IFK Skövde SK 8.10 U
Mattias Rygert IFK Skövde SK 8.28
Lina Björk IFK Skövde SK 8.44 U
Krister Nyman IFK Skövde SK 8.45
Hjalmar Anderberg IFK Skövde SK 8.50 U
Jesper Nyman IFK Skövde SK 8.51
Magdalena Tallbacka IFK Skövde SK 9.18 U
Gustav Ramsin IFK Skövde SK 9.31 U
Johanna Tallbacka IFK Skövde SK 9.59 D
Håkan Bergsten IFK Skövde FIK 10.02
Petra Björk IFK Skövde SK 10.21 D
Melker Alvarsson IFK Skövde SK 18.34 U
Malte Alvarsson IFK Skövde SK 18.38 U
Martina Alvarsson IFK Skövde SK 18.38 D

------------------------------------------------------------------

Klubbmästerskap, skidor 15 mars 2016

Barn 0-12 år, yttervarv konstsnöspåret

  1. Carl Björk
  2. Melker Åkerström
  3. Alma Sandelin
  4. Hjalmar Anderberg
  5. Måns Åkerlind
  6. Magdalena Tallbacka
  7. Gustav Ramsin
  8. Melker Alvarsson
  9. Malte Alvarsson
  10. Arvid Frykenmo
  11. Klara Alvarsson
  12. Liv-Elisa Wallskog
  13. Beata Åkerström (råkade åka fel väg)
  14. Hampus Sahlén (råkade åka fel väg)

Ungdomar 13-16 år, 1 varv på konstsnöspåret (startade tills.med de vuxna)

  1. Edvin Quist Weghagen (2:a totalt)
  2. Harald Östensen (3:a totalt)
  3. Ludvig Anderberg (13:e totalt)
  4. Jesper Nyman (17:e totalt)
  5. Helmer Tallbacka (18:e totalt)
  6. Anton Rönnkvist (19:e totalt)

 Vuxna, herrar, 1 varv på konstsnöspåret  (startade tills.med ungdomar 13-16)

  1. Fredrik Skaremyr
  2. Thomas Helldén (4:a totalt)
  3. Linus Jernbom (5:a totalt)
  4. Mattias Carelander (6:a totalt)
  5. Jonas Källerman (7:a totalt)
  6. Peter Dartman (8:a totalt)
  7. Daniel Johansson (9:a totalt)
  8. Magnus Ramsin (10:a totalt)
  9. Marcus Björk (11:a totalt)
  10. Krister Nyman (14:e totalt)
  11. Mattias Rygert (16:e totalt)
  12. Magnus Danielsson (21:a totalt)

Vuxna damer, 1 varv på konstsnöspåret (startade tills.med ungdomar 13-16)

  1. Lubov Popeshina (12:a totalt)
  2. Maria Sahlén (15:e totalt)
  3. Petra Björk (20:e totalt)
  4. Martina Alvarsson (22:a totalt)
  5. Johanna Tallbacka (23:a totalt)
  6. Emma Nyman (24:a totalt)

 

Klubbmästerskap kör vi ibland för att se vem som är vassast. Vi har inga stående datum för detta utan information om klubbmästerskap kommer på hemsidan ett tag innan tävlingen.

 

KM Rullskidor 5km på P4 2015-09-18

 

1. Micke S
2. F. Skaremyr
3. Harald
4. Edvin
5. Daniel P (utom tävlan)
6. Jörgen Andersson
7. Stefan Sandelin
8. Marcus Björk
9. Ludvig A
10. Carl Björk
11. Lina Björk
12. Stein Ö
13. Petra Björk
14. Melker Å
15. Jesper N
16. Hjalmar A
17. Helmer T
18. Anton R
19. Alma S
20. Magdalena T
21. Vera S
22. Melker A
23. Gustav R

 

Strupen Upp (Löpning) 2015-08-11

 

Fredrik Ousbäck 5.43
Johan Lennartsson 6.09
Edvin Qvist 6.29
Harald Östensen 6.35
Nils Nordlander 6.40
Daniel Alvarsson 6.41
Johan Stridsborg 6.51
Niklas Solsjö 6.57
Jonas Källerman 7.01
Marcus Björk 7.58
Helmer Tallbacka 7.59
Ludwig Anderberg 8.06
Andrew Lawrensson 8.10
Carl Björk 8.13
Adam Birath 8.14
Jörgen Andersson 8.16
Mattias Rygert 8.37
Lina Björk 8.57
Hjalmar Anderberg 9.15
Petra Björk 9.52
Stefan Qvist 11.02
Magdalena Tallbacka 13.02
Johanna Tallbacka 13.02

 


KM Rullskidor 2014-09-28

14 km rullskidor (klassiskt, 2:or, Öglunda-Varnhem-Eggby-Öglunda)

 

1:a Mikael Svensson   32:08

2:a Fredrik Ousbäck   32.14

3:a Emil Svensson     32:56

4:a David Olofsson    35.57

5:a Johan Lennartsson 37.14

6:a Marcus Carlsson    37.33

7:a Fredrik Skaremyr   37.38

8:a Daniel Persson      44.43

9:a Edvin Quist Weghagen  45.05

10:a Daniel Johansson    46.06

11:a Mattias Fröidstedt Rygert 48.16

12:a Ludvig Anderberg    1.00.30

 

Inga tjejer med 2014 och bara två ungdomar i olika åldrar, (Edvin o Ludvig som fick köra mot de vuxna)

 

Strupen Upp 2014

I samband med att friidrotten arrangerade Strupen Upp, passade vi på med ett KM på Strupen Upp, följande blev resultatet.

 

Fredrik Ousbäck 5.35 (1)
Nils Nordlander 6.27 (6)
Mikael Svensson 6.29 (7)
Daniel Alvarsson 6.44 (10)...
Niklas Solsjö 7.02 (14)
Harlad Ostensen 7.11 (18)
Fredrik Skaremyr 7.15 (19)
Mattias Rygert 7.57 (30)
Jörgen Andersson 8.14 (36)

 

Klubbmästerskap Skidor 2011

http://www4.idrottonline.se/IFKSkovdeSK-Skidor/Nyheter/SenastenyttfranIFKSkovdeSkidklubb/Klubbmasterskap2011/

 

Klubbmästerskap Skidor 2010

http://www4.idrottonline.se/IFKSkovdeSK-Skidor/Nyheter/SenastenyttfranIFKSkovdeSkidklubb/Klubbmasterskap2010Resultat/

Uppdaterad: 2016-09-28 07:45
Skribent: Mattias Fröidstedt Rygert

ifk_bli_medlem

Huvudsponsorer

intersport-logo_170px

LogoCementa

Stödsponsorer:

trimtex 

 Väner Fönster

XR Logistik

Skövdevillan

 

 

skovde_bostader_opt 

 

 

 

Bingo Skövde

 

Veckans besökare  

Totalt antal besökare  

Postadress:
IFK Skövde SK - Skidor
Magnus Ramsin, Ödegårdsvägen 14
53273 Varnhem

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info